ABD’de Drone Kayıt Zorunluluğu Kalktı

ABD’de hava sahasındaki uçuşları regule eden kamu otoritası FAA (Federal Aviation Administration) 2015 yılında aldığı kararla drone sahiplerinin drone’larını kayıt ettirme zorunluluğu getirmişti. Böylece kısa sürede 760 bin drone sahibi 1,6 milyon adet drone’u kayıt ettirirken 2017 yılında 2,3 milyon drone’un kayıt edilmesi bekleniyor. FAA’ya göre, 2020’ye ulaştığımızda kayıtlı drone’ların sayısı 20 milyonu geçecek.

Ancak ne var ki, ABD’de bir mahkeme bu kayıt zorunluluğunu ortadan kaldırdı. John A. Taylor adında bir model uçak meraklısının açtığı davayı sonuçlandıran mahkeme, FAA’nın insanları drone’larını kayıt ettirmeye zorlayamayacağına karar verdi. Böylece ülkede drone kayıt dönemi de sona ermiş oldu.

Dünya bu kararı örnek alacak mı?

Model uçakları ve drone’ları hobi edinmiş kişiler için bir zafer anlamına gelen bu kararın, diğer ülkelerde de yankı bulması bekleniyor. Ancak, drone üreticilerinin de aralarında olduğu bir grup mahkemenin kararından hoşnut değil.

Dünyanın en büyük drone üreticisi Çinli DJI’ın CEO’su, drone’ları kayıt ettirmenin insanları drone kullanımı konusunda disipline ettiğini ve drone kullanıcılarının kurallara uymak konusunda daha dikkatli davranmaya sevk ettiğini vurgulayarak, hava limanları çevrelerinde drone uçuran sorumsuz drone sahiplerini işaret etti.

Mahkemenin yeni kararı ile birlikte ABD’de şehirlerin üzerinde, yaşam alanlarına çok yakın şekilde, tehlikeli biçimde uçan çok daha fazla drone’un görülmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir