Havalimanı Hava Sahasını Tehdit Eden Drone’lar

Basit bir drone havalimanı hava sahasını tehdit ettiği zaman neler oluyor?

Haberlerde sık sık hava sahasına giren drone’lar nedeniyle uçuşları etkilenen havalimanları gündeme geliyor. Peki bir drone havalimanı yakınlarında tespit edildiği zaman gerçekten neler oluyor? Uçuşlar ne kadar aksıyor?

İngiltere’nin en yoğun havalimanlarından Gatwick, drone sigortası sorununu yakın zaman çok kötü şekilde yaşamış bir merkez. Geçtiğimiz 2 Temmuz günü hava sahasına izinsiz drone girişi yapılan Gatwick Havalimanı, bu sorun nedeniyle inişleri 14 dakika boyunca kapatmak zorunda kalıyor. İşte bu sırada iniş için gelen uçakları diğer havalimanlarına gönderen ya da havada tur attırarak bekleten havalimanı, yaşananları göstermek adına da harika bir video hazırlamış. İngiltere Ulusal Hava Trafik Hizmetleri tarafından yayınlanan video, basit bir drone’un yarattığı kargaşayı en güzel şekilde karşımıza getiriyor. Bilgisayar ortamında hazırlanan video, havada tur atmak zorunda kalan uçakları da başka piste yönlendiren uçakları da açık şekilde gözler önüne seriyor.

Havalimanları yakınında drone uçurmak yasak

Havalimanı yakınlarında doğal olarak drone’ların uçması kesinlikle yasak. Basit yapılarına rağmen koca bir uçağı düşürebilecek güçte olan bu son dönemin popüler oyuncakları, maalesef kendini bilmezlerin elinde çok tehlikeli olabiliyor. DJI’ın kendi modellerinin havalimanlarına girmesini engelleyen güzel bir sistem kullanırken, diğer ucuz hava araçları tehlike saçmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir