İzinsiz Drone Uçuşuna 220 TL Ceza!

Drone’ununuz Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde kayıtlı. Uçuran kişi olarak lisansa da sahipsiniz. Bir yere götürdünüz ve burada uçurmaya başladınız. Yanınıza polis veya jandarma geldi. Drone’u indirmenizi istedi. Hakkınızda da işlem başlattı.

Geçtiğimiz günlerde bu olay bir drone meraklısının başına geldi. Lisanslı olmasına ve drone’u SHGM’ye kayıtlı olmasına rağmen uçuş izinsizdi. Polis, drone pilotunu karakola götürdü. Hakkında tutanak hazırladı. 220 TL para cezası kesildi.

Uçuşun yapıldığı Antalya’da valilik drone uçuşlarını yasaklamıştı. Drone uçurmak için önce valiliğe başvurması, oradan izin alması gerekiyordu.

DRONE’CULAR UZUN İŞLEM SÜRELERİNDEN ŞİKAYETÇİ

Konunun tartışıldığı sosyal medya mecrasında yorumlardan biri de ticari olarak çekim hizmeti veren bir drone’cu yapmıştı. İşlemlerin uzun sürmesinden şikayet eden drone pilotu “Valilikten izin almak yaklaşık bir ay sürüyor. Özel izinle bir bölge üzerinde uçuyorsunuz. Bakıyorsunuz ki sizden başka drone uçuranlar da var. İnsan kendine haklı olarak ‘Neden tek izni ben aldım’ diye soruyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir