SHGM Drone Kayıt Ağırlık Sınırı Değişiyor

Drone kayıt sınırı 500 gramdan 250 grama düşüyor Ulaştırma Bakanlığı, drone kullanımıyla ilgili yeni yönetmelik hazırlıyor. Çalışmaları süren yönetmeliğe göre kayıt sınırı 500 gramdan 250 grama düşürülecek. Çok sayıda drone için kayıt gerekecek.

Hobi amacıyla kullanılan droneların hızlıca yaygınlaşması, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakanlık drone kayıtları ve kullanım yasaklarıyla ilgili yeni yönetmelik hazırlıyor.

Donanımhaber’in haberine göre çalışmaları sürdürülen yönetmelik kapsamında drone kayıt sınırı 500 gramdan 250 grama düşürülecek. Sınırın düşürülmesi ile birlikte çok sayıda drone için kayıt gerecek. Örneğin 250 gramı aşan Dji Spark, Dji Mavic Air gibi mini droneları kullanabilmek için kayıt gerekecek.

Kayıtların takibiyle ilgili yeni bir sistem hazırlanırken, yönetmelikle ilgili bandrol seçeneğinin de masaya yatırıldığı öğrenildi. Bu seçenek, bakanlık yetkililerince kabul görürse, kayıt işlemi, drone’u satın alan kullanıcının inisiyatifine bırakmak yerine ithalatçıya getirilecek bandrol zorunluluğuyla yapılacak. TRT bandrolüne benzer uygulama yapılacak..

Yeni yönetmelik ile hobi amaçlı uçuşlar için serbest bölge oluşturulacak. Şehirlerin belirli bölgelerinde kullanıcılar herhangi bir kurumdan izin almaksızın drone uçurabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir