Ticari Amaçlı Dronelara Sigorta Zorunluluğu

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türk hava sahasında ticari amaçlı kullanılan dronelar ve sertifikalı kullanıcılara sigorta şartı getirdi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türk hava sahasında ticari amaçlı kullanılan dronelara sigorta şartı getirildi. Bunun üzerine harekete geçen sigorta şirketleri, uçakların sigortalandığı gibi droneları da aynı şekilde sigortalamaya başladı.

Şubat ayında Resmi Gazetede yayınlanan, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından hazırlanan kanun üzerine, ticari amaçla kullanılan drone’ler artık sigorta kapsamına alınacak. Yeni düzenleme sonrası sigorta şirketleri ise droneleri sigortalamaya başladı. Sivil havacılık kanununa uygun profesyonel olarak kullanılan ticari amaçlı dronelar ve sertifikalı kullanıcılar sigorta kapsamına giriyor. Kişisel kullanım ve hobi amaçlı kullanılan ve sivil havacılık kanunlarına uygun olmayan dronelar ise sigorta yaptırılmıyor. Droneların sigortalanma işlemi uçakların sigortalanmasıyla aynı şekilde yapılıyor. Dronelara iki çeşit sigorta teminatı yapılabiliyor. İlki, hem dronenun kendisi hem de 3.şahıslara zarar vermesi durumunda maddi ve manevi oluşabilecek hasarların karşılanmasını kapsıyor. Diğerinde ise sadece dronenun 3.şahıslara zarar vermesi durumunda maddi ve manevi oluşabilecek hasarların karşılanması kapsam içinde bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir