Bir Drone Ne Kadar Ağırlık Taşıyabilir?

Online ticaret devi Amazon, parfüm, laptop, telefon gibi küçük boyutlu ürünler satın alan müşterilerine siparişlerini yarım saat içinde ulaştırmak için akıllı drone’lar geliştirmeye milyar dolarlar harcamaya devam ederken, büyük sürprizi Çinliler yapacak gibi görünüyor.

Çin’den gelen haberlere bakılırsa, Çin’in online ticaret devi JD.com yakında internetten satın alınan otomobilleri bile drone’lar ile eve teslim edecek bir planı hayata geçirmeye hazırlanıyor.

JD.com’un duyurusuna göre şirket uzun mesafelere 1 ton ve üzerindeki yükleri taşıyabilecek yeni bir drone teknolojisi üzerinde taşıyor.

Lojistik maliyetleri bıçak gibi kesilecek

Bu tür bir drone sigortası, teknik olarak buzdolabı gibi büyük boyutlu ve ağır malzemelerin tesliminde büyük kolaylık sağlayacağı gibi, şirketin lojistik masraflarını da önemli oradan düşürebilecek. JD.com bu yeni drone’lar sayesinde, her şehre küçük depolar açmak ve bu depolarda her maldan belli bir miktar bulundurmak yerine daha merkezi noktalarda yer alan büyük depolarda siparişleri toplu olarak drone’lara yükleyebilecek ve bu drone’lar, küçük yerleşim birimlerindeki çok daha düşük maliyetli lojistik ofisleri dolaşarak siparişleri daha küçük drone’lara transfer edilmesini sağlayacak. Böylece JD.com’un maliyetlerini düşürerek çok daha yüksek kar marjıyla çalışması mümkün olacak.

JD.com’un şu anda Çin çapında binlerce küçük deposu ve 65 bin çalışanı bulunuyor. JD.com uzun mesafelere uçabilen 1 tonluk drone’larını hayata geçirebilirse bu ağır lojistik maliyetini azaltabilecek. Çinli bir firmanın bu tür güçlü drone’ları ilk kez hizmete sokması ise sürpriz olmayacak zira şu anda dünyanın en gelişmiş ticari drone’larını üreten ve drone teknolojisi konusunda lider konumda olan drone üreticisi, DJI da Çinli bir firma.

Uçmak varken kim otomobil satın almak ister ki?

1 ton üzerindeki yükleri taşıyabilen drone’ların hayatımıza girmesinden ve kaza yapmadan sağlıklı işlediklerini ispatlamasında sonra ise insan taşıyan drone’ların hızla yaygınlaşması bekleniyor. Yani, ağır yük taşıyan drone teknolojisi, sadece kargo taşımacılığında değil, insan taşımacılığında da çok önemli bir devrim olacak. Öyle ki, insan taşıyabilen drone’ların yaygınlaşması ile büyük şehirlerde otomobil satışlarının dibi görmesi, insanların kara yolculuğu yerine drone taksileri/otobüsleri tercih etmesi bekleniyor. Bu da, otomobil üreticileri için kabus senaryosu anlamına geliyor. Uber gibi taşıma şirketlerinin veya dev otomobil üreticilerinin uçan otomobil araştırmalarına büyük paralar yatırmalarının asıl nedeni de bu tür gelecek öngörülerine sahip olmaları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir